ORMAN KRALLIĞI'NA HÜRRİYET 2000

ORMAN KRALLIĞI'NA HÜRRİYET 2000

19 Aralık 2022 Pazartesi

Türkiye’nin emlakçılar kralı Salim Taşcı, şimdi orman kralı oldu

Harita şeklinde dünyanın en  büyük  ormanı Türkiye’de.  Yozgat’ın Sorgun ilçesindeki  orman dünyada ve Türkiye’de tek. 85 bin metrekare alan üzerine 6-7 harita mühendisi çalışarak 35 bin metrekare orman alanına Türkiye haritası çizdi. Haritanın ortasına da 4 bin 500 metrekare bayrağımız işlendi.

Türkiye’nin Emlakçılar Kralı şimdi Ormanlar Kralı olmaya aday. Bugüne kadar 16 tane orman yapan Ankara’lı Emlakçı Salim Taşcı’nın hedefi her yaşı için bir orman yapmak. 55 yaşındaki emlakçı 2000 yılı sonuna kadar 55 ormanı tamamlamaya soyundu. Yerleri hazırlanan ormanlarda fide dikimine  de başladı.

40 KURUŞU VARDI

Yozgat’tan Ankara’ya geldiğinde cebinde 40 kuruşu vardı. 30 kuruşunu Ankara’ya gelirken bindiği üstü açık kamyonun şöferüne verdi. Karşısına çıkan dilenciye de 10 kuruşu verince cebinde hiç parası kalmadı. Ama şimdi o Emlakçılar Kralı. Adalet,  Tasvir, Milliyet, Tercüman gazetelerinde çalıştı 1980 yılında Kemalist bir gazete olan Sancak Gazetesini çıkardı. Emlak işini 1969’da öğrendi. 1986 yılında Hürriyet gazetesinin küçük ilanları ile banka sattı. Bir anda meşhur oldu. 1991 de toplu konut idaresinin satışını, 1997’de de Et Balık Kurumu satışını iptal ettirdi. Ününe ün kattı. Artık onu herkes tanıyordu.

Yıktık, kestik, biçtik

Şimdi ise “ormanları kestik, biçtik, yağmaladık, yaktık” diyerek, “hiç değilse payıma düşeni yapmak istiyorum” diyor. Salim Taşcı’nın hedefi her yıl için bir orman yapmak. Bunu da yaparken hiçbir sosyal aktiviteyi de vergiden düşmüyor.

Orman alanlarını  Orman Bakanlığı ve belediyeler tahsis ediyor. O sadece fideleri alıyor, ormanlara ismi yazılı olan herkesin dikili bin ağacı var.

İSİMLERİN TESPİTİ…

Taşcı’nın ilk yaptırdığı orman Atatürk ve Gazeteciler Hatıra Ormanı. Yozgat Sorgun’daki Gazeteciler Hatıra Ormanı Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye aday. Gazeteciler Hatıra Ormanı meyilli bir tepe üzerine kurulmuş. 85 bin metrekare orman alanı içine 35 bin metrekare Türkiye haritası çizilmiş . Bu Türkiye haritası da bir orman ama aynı zamanda dünyanın en büyük yer haritası. 4bin 700 sedir ağacı ile Türkiye sınırı çizilmiş. 41bin sarıçam ağacı ile de Türkiye haritasının ortası motiflenmiş. Bayrağın kırmızılığı kırmızı  yapraklı erik ağaçları ile, ay ile yıldız da beyaz iğde ağacı ile şekillendirilmiş.

Salim Taşcı’nın ormanları arasında Avrupa Birliği Hatıra Ormanı da var. Taşcı “Hiç değilse Avrupa birliği bir orman görsün” diyerek ormana “AB Hatıra Ormanı” adını vermiş. Salim Taşcı Hatıra Ormanları’nın çoğunda da gazetecilerin isimleri var. “Neden çoğunlukla gazeteciler” diye sorduğumuzda, “Hayatta ilk maaşımı gazetecilikten aldım” diyor ve ekliyor:  “Hayata gazeteci olarak atıldım. Onun için kendi çevremden isimleri koydum. Emin Çölaşan, İsmail Solak ve Kurthan Fişek orman konusunda beni hep teşvik ettiler, yüreklendirdiler…”

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Salim Taşcı, Fenerbahçe ormanı yerine Galatasaray Hatıra Ormanı yaptı. Taşcı sadece Galatasaray ormanı ile kalmadı ayrıca “Fatih Terim Hatıra Ormanı”, “Taffarel-Hagi-Popescu Hatıra Ormanı” diye Galatasaray’a iki orman daha hediye etti.

“Biz Fenerbahçeliyiz, Fenerbahçeliler kalender olur. Galatasaray’ın yabancılarla yaptığı maçlarda biz Galatasaraylılardan daha Galatasaraylıyız…” diyerek de spordaki birlik ve beraberliği dile getirdi.

Türkiye’de deniz kıyılarının bittiğini yazlık yapmak için şimdi de orman alanlarının parsellendiğinden yakınan Salim Taşcı, orman affına da şiddetle karşı çıkıyor ve bakın ne diyor: “Ömrüm oldukça da her yaş için bir orman yapmaya devam edeceğim. Doğa, hayvan sevgisini teşvik etmek lazım. İşadamlarının, büyük şirket ve holdinglerin de birer orman yapmalarını tavsiye ederim. Şu güzelim Türkiye’yi yeşillendirelim. Ormanları yıkıyoruz, yakıyoruz, kesiyoruz. Evliya Çelebi Seyehatnamesi’nde İstanbul’dan çıktım Konya’ya kadar güneşi görmedim diyor. Biz ise ormanları yakıp kesiyoruz birazcık vicdan lazım. Fatih Sultan Mehmet’in fermanında bir ağaç kesenin kolunu keserim der. Oysa ki politikacılar oy uğruna nice ormanlar kesiyorlar orman affı çıkarıyorlar. Orman affı çıkarmak Türkiye’ye ihanettir.” O yaşadığı müddetçe her yıl bir orman yapacak.